Praca w trakcie studiów — jaki zawód wybrać?

Praca w trakcie studiów — jaki zawód wybrać?

Myśląc o studiach, w pierwszej kolejności można mieć na myśli pusty portfel i brak czasu. Wykłady, ćwiczenia, praktyki, prace zaliczeniowe, długie godziny spędzone w bibliotece. Student nie może pracować na pełny etat, a bardzo często zarobek jest mu bardzo potrzebny, szczególnie kiedy studiuje w innym mieście. Jednak na szczęście studenci mogą skorzystać z innego sposobu zatrudnienia, który pozwoli im trochę zarobić i nie będzie kolidował z rozkładem studiów.

Jaka jest najlepsza praca dla studenta?

Wbrew pozorom studenci mogą czerpać zyski na bardzo wiele sposobów. Kluczowym jest dla nich elastyczny grafik. Praca możliwa jest zarówno w przypadku studiów dziennych, jak i zaocznych. W pierwszej kolejności student powinien dokładnie opracować swój plan zajęć, tak aby możliwe było dopasowanie do niego pracy. Dorywczo mogą oni np. pomagać przy rozpakowywaniu towaru w supermarkecie, przeprowadzać inwentaryzację, czy zajmować się dziećmi np. popołudniami i wieczorami, kiedy nie mają już zajęć, a dzieci nie są w przedszkolu ani w szkole. Bardzo często, zwłaszcza studentki, decydują się na dorabianie jako hostessy. Mogą one wziąć udział w jakiejś akcji promocyjnej, a czasem nawet załapać się na wyjazd firmowy, który jest bardzo dobrze płatny.

Dobrym rozwiązaniem jest praca w domu dla studenta. Można ją wykonywać na kilka sposobów, a najbardziej popularnym są oczywiście korepetycje. Jest to dość dochodowy biznes, na który zawsze jest zapotrzebowanie. Jednak jest to propozycja przede wszystkim dla studentów, którzy specjalizują się w danej dziedzinie wiedzy, która pokrywa się z programem szkolnym. Można pomagać uczniom w matematyce, fizyce, chemii, języku polskim czy językach obcych. Możliwości jest wiele, a największą zaletą korepetycji jest to, że student sam określa, ile osób będzie uczył i ile czasu chce na to poświęcić.

Nierzadko również wiele studentów wybiera zawód, jakim jest handlowiec. Zadania na tym stanowisku nieraz dają możliwość układania grafiku samodzielnie, przez co nie trzeba się martwić, że praca handlowca będzie kolidowała z zajęciami.

Dobrym rozwiązaniem jest też praca zdalna dla studenta. W dzisiejszych czasach wystarczy mieć stały dostęp do Internetu i wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby zarobić dobre pieniądze. Jest to idealna propozycja dla studentów. Może on zdecydować, w jakich godzinach chce pracować i ile poświęcić na to czasu. Bardzo często studenci kierunków humanistycznych, pracują zdalnie jako copywriterzy, a informatycy np. testują oprogramowania, piszą programy czy robią grafikę. Można także, prowadzić sprzedaż internetową.

Dla studentów studiów dziennych ciekawa może się okazać praca weekendowa. Mogą oni np. dorabiać jako kelnerzy w restauracjach, przy obsłudze różnych imprez okolicznościowych lub jako sprzedawcy w sklepach. Możliwości jest naprawdę sporo, wystarczy poprzeglądać ogłoszenia dostępna na portalach.

Najlepsza praca dla studenta, powinna dać mu możliwość dorobienia, przy jednoczesnym nieprzeciążaniu go. Jeśli praca, będzie kolidowała ze studiami i sprawi, że z czasem student będzie obniżał swój poziom, zyskiwał gorsze oceny i zbierał nieobecności, warto przemyśleć, czy na pewno jest to dobre rozwiązanie.

Student jako freelancer

W dzisiejszych czasach bardzo popularny jest jeszcze jeden rodzaj zarobków, a mianowicie freelancing. Pozwala on na zarabianie, całkiem fajnych pieniędzy poprzez rozwijanie swoich pasji. Student może np. prowadzić bloga, dotyczącego tego, czym się interesuje lub nagrywać filmiki na YouTubie. Może on także reklamować różne produkty np. za pośrednictwem Instagrama. Możliwości, jest bardzo dużo, a freelancerów, którzy w pełni utrzymują się w ten sposób, jest coraz więcej.